Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


- Biuro Informacji Kredytowej -

słownik finansowy

Biuro Informacji Kredytowej zostało stworzone na mocy ustawy prawa bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Zadaniem BIK jest administrowanie danych przekazywanych przez banki i skoki na temat klientów oraz ich zobowiązań kredytowych w tych instytucjach. Biuro Informacji Kredytowej posiada dane zarówno pozytywne i negatywne i udostępnia je w postaci różnego rodzaju raportów na rządanie instytucji bankowych. Należy pamiętać o tym że BIK nie ma prawa w żaden sposób ingerować w administrowane przez siebie dane. Mają do tego prawo jedynie banki lub SKOKI które stosowne informacje do BIK wprowadziły.

Obecnie BIK udostępnia około 30 milionów raportów kredytowych na temat klientów sektora bankowego rocznie.

Dane w BIK przechowywane są w zależności od ich rodzaju w odpowiednich bazach: Baza BIORK (Baza Informacji o Rachunkach Kredytowych) zawiera informacje na temat historii kredytowej zobowiązań. Pozwala ona zidentyfikować tych klientów którzy płacą terminowo jak również i tych którzy posiadają opóźnienia w spłatach. BIORK pozwala również określić łączną kwotę bieżących zobowiązań danego klienta powiązaną z jego aktualną zdolnością kredytową.

Baza BIOZ (Baza Informacji o Zapytaniach) zawiera informacje na temat zapytań o danego klienta wysyłanych do BIK z banku lub Skoku po złożeniu przez niego wniosku kredytowego. Jest ona uaktualniana na bieżąco, dzięki czemu bank w którym klient stara się aktualnie o kredyt ma możliwość uniknięcia ryzyka związanego z udzieleniem go osobie która złożyła w danym okresie kilka wniosków kredytowych (czyli mogła otrzymać kilka kredytów o których informacja w BIK pojawi się dopiero za jakiś czas).

Baza BIOM (Baza Informacji o Monitoringu) zawiera okresowe zapytania o aktywność kredytową klientów. Jeśli przykładowo klient spłaca zobowiązanie w danym banku i chce po jakimś czasie zwiększyć kwotę kredytu, bank może wysłać zapytanie do BIK dotyczące bieżącej aktywności kredytowej klienta. Zapytanie to nie będzie wtedy widoczne w bazie BIOZ, a jedynie w raporcie na żądanie samego klienta.

BIK korzysta również z bazy: System Dokumentów Zastrzeżonych, prowadzonej przez Związek Banków Polskich zawierającej dane na temat utraconych dokumentów tożsamości i dowodów rejestracyjnych pojazdów. Pamietajmy że jeśli zgubimy dokumenty nie wystarczy poinformowanie o tym fakcie Policji, ale jak najszybciej musimy to zgłosić do Związku Banków Polskich, gdyż tylko w ten sposób unikniemy sytuacji w której ktoś wyłudzi kredyt posługując się naszymi dokumentami.

Więcej na temat BIK znajdą Państwo tutaj.

doradztwo finansowe, pomoc finansowa, również: oferta dla firm, kredyt dla firm
Skontaktuj się z nami:
(12) 357 63 61
Kraków - Polska


AIM Finanse